PDF

Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm PDF Oku indir

Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm kitabını araştırdık. Ayrıca JOSEF STALİN tarafından kaleme alınan Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm kitap özetinin yanı sıra, Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm pdf oku, Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm yandex, Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm e-kitap pdf, Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm PDF Drive, Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm PDF indir Oku

DİYALEKTİK MATERYALİZM, Marksist-Leninist partinin dünya görüşüdür. Doğa hadiselerina yaklaşışı, onları inceleme ve anlama metotları diyalektik, doğa hadiselerinı yorumlayışı, bu hadiseleri kavrayışı ve teorisi materyalist olduğundan, bu dünya görüşü, diyalektik materyalizm adını almıştır. Tarihsel materyalizm, diyalektik materyalizmin ilkelerini toplum yaşamının incelenmesinde kullanır; bu ilkeleri toplum yaşamındaki olaylara, toplum ve toplum tarihi üzerindeki çalışmalara uygular. Marx ve Engels, diyalektik metotlarıni tanımlarlarken, genelde, Hegel’i diyalektiğin temel niteliklerini formüle eden filozof olarak gösterirler. Ama bu, Marx ve Engels diyalektiğinin Hegel diyalektiğinin aynısı olduğu manasına gelmez. Çünkü Marx ve Engels, Hegel diyalektiğinin idealist kabuğunu bir yana iterek, onun yalnızca rasyonel özünü almışlar ve daha da geliştirerek, ona modern, bilimsel bir şekil vermişlerdir. Marx, şöyle diyor: Benim diyalektik yöntemim, Hegel’inkinden yalnızca temelde farklı değil, üstelik onun tam zıtıdır. Hegel’e göre ide adı altında bağımsız bir konu (subject) haline bile dönüşen düşünme süreci, gerçeğin yaratıcısıdır ve gerçek, ide’nin fenomenal [dış-olaysal] şekilidir. Bana göreyse, bunun tersine, düşünme süreci, insan kafasında yansıyan ve düşünce şekillerine dönüşen madde dünyasından başka bir şey değildir. (Kapital, Cilt: I.) Marx ve Engels, kendi materyalizmlerini tanımlarlarken, genelde, Feuerbach’tan materyalizmi doğrularına oturtarak yeniden kuran filozof olarak söz ederler. Ama bu, Marx ve Engels materyalizminin Feuerbach materyalizminin aynısı olduğu manasına gelmez. Gerçekten de, Marx ve Engels, Feuerbach materyalizminin asıl özünü alarak onu materyalizmin bilimsel ve felsefi bir teorisi şekilinde geliştirmişler ve onun idealist, diniahlaki kabuğunu kaldırıp atmışlardır. Biliyoruz ki, Feuerbach aslında bir materyalist olduğu halde, materyalizmin adına karşı çıkmıştır. Engels birkaç kez belirtmiştir ki, Feuerbach, materyalist temeline karşın, geleneksel idealist zincirden kurtulmuş değildir; ve ondaki gerçek idealizm, din ve ahlâk felsefesine gelir gelmez açıkça kendini göstermektedir.

(Ludwig Feuerbach ve Klâsik Alman Felsefesinin Sonu) Diyalektik Eski Yunan dilindeki, konuşmak, tartışmak manasına gelen dialego sözcüğünden çıkmıştır. Eski zamanlarda diyalektik, muhatabın savındaki çelişkileri ortaya koyup bu çelişkilerin üstesinden gelmek yoluyla gerçeğe ulaşma sanatı demekti. Eski zamanlarda, düşüncedeki çelişkileri görülmektedirmanın ve zıt görüşlerin çatışmasının, gerçeğe ulaşmada en iyi yöntem olduğunu kabul eden filozoflar vardı. Düşüncenin bu diyalektik yöntemi, sonraları doğa hadiselerinı da kapsadı; doğadaki hadiseleri sürekli olarak bir hareket ve değişme içinde gören, doğadaki gelişmeleri, doğadaki çelişkilerin gelişmesi sonucu olarak ve doğadaki zıt güçlerin birbirlerini karşılıklı etkilemeleri sonucu kabul eden, doğanın diyalektik kavranması şekilinde gelişti. Diyalektik, özünde metafiziğin tam zıtıdır.

Josef Stalin – Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu