Araştırma Kitapları

Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi PDF indir

Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi PDF indir, e-kitap sitemizde Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Veysel Şahin tarafından kaleme alınan Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi kitabı 664 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi kitabını 9786053425359 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi kitap özeti, Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi pdf oku, Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi yandex, Veysel Şahin e-kitap pdf, Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi PDF Drive, Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi PDF Oku

Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi Kısa Özet

Anlatma esasına bağlı kurmaca metinlerde fark etme/bakma, manalı kılma/anlatma ve kurgulama süreci*bakış açısı ve anlatıcı düzlemi* dâhilinde gerçekleşir. Zira bakış açısı ve anlatıcı düzlemi eserin varoluş nedenidir. Roman sanatında da bu sürecin temel eksenini bakış açısı ve anlatıcı düzlemi belirler. Bakış açısı ve anlatıcı düzlemi olmadan edebî bir metni/ romanı kurgulamak, anlatmak ve aktarmak olabilecek değildir. Dolayısıyla romanda bakış açısı ve anlatıcı düzlemi sanatkârın eserdeki konumunu tespit ettiği gibi anlatma sürecinin merkezinde bulunan temel yapı unsuru görevini de üstlenir.

Romanda zaman, mekân, kişi ve olay örgüsü gibi içyapı unsurları ve izleksel kurgunun belirleyici konumunda olan bakış açısı ve anlatıcı düzlemi, kimi zaman kurgunun içinde kimi zaman da kurgunun dışında bir konumda bulunan metinsel sestir. Romanın temel iç yapı unsurlarından bakış açısı ve anlatıcı düzleminin kurmaca evrendeki görüntü düzeyleri;*hâkim/ tanrısal/ ilahi bakış açısı üçüncü tekil (o) anlatıcı, kahraman/ ben bakış açısı birinci tekil (ben) anlatıcı, müşahit/ gözlemci bakış açısı birinci tekil (ben) ile üçüncü tekil (o) anlatıcı ve çoğul/çoklu/ karma/ değişken bakış açısı ve anlatıcı* düzleminden meydana gelir.

Anlatma esasına bağlı kurmaca metinlerde bakış açısı ve anlatıcı düzeyleri, anlatım teknikleri vasıtasıyla insan ve diğer varlıkların öyküsünü romanın dünyasında aktardıkça hep var olacaktır. Zira kurguveyayalı her metin/roman daima bir anlatıma ve anlatıcıya ihtiyaç duyar…

Romanda Bakış Açısı ve Anlatıcı Düzlemi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu