Tarih Kitapları

Sultanın Ordusu PDF indir

Sultanın Ordusu PDF indir, e-kitap sitemizde Sultanın Ordusu kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mehmet Yaşar Ertaş tarafından kaleme alınan Sultanın Ordusu kitabı 368 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Sultanın Ordusu kitabını 9789752430532 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Sultanın Ordusu kitap özeti, Sultanın Ordusu pdf oku, Sultanın Ordusu yandex, Mehmet Yaşar Ertaş e-kitap pdf, Sultanın Ordusu PDF Drive, Sultanın Ordusu Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Sultanın Ordusu PDF Oku

Sultanın Ordusu Kısa Özet

1715, Mora Osmanlı Ordusu Seferde!

Maveraünnehir’den Marmara’ya kadar geniş bir sahanın tarihsel birikimi, kültürü ve pratiği üzerine kurulan Osmanlı Devleti, zamanla, sınırlarını Orta Avrupa’dan Yemen’e kadar genişletmiş ve kadim dünyanın merkezi olan Avrupa, Afrika ve Asya’nın kesiştiği coğrafyada, dünyanın en etkili devletlerinden biri haline gelmiştir. Osmanlı Devleti’ni mühim kılan bir diğer özelliği ise geniş bir coğrafyada, farklı dil, din ve ırktan yüzlerce unsuru asırlarca bir arada yaşatan idari ve toplumsal düzeni ve kesintisiz olarak tek bir hanedan tarafından yönetilmesiyle dünya tarihinde benzeri olmayan bir siyasal yapı olmasıdır. Hiç şüphesiz Osmanlı Devleti’nin bu başarısında, Türklerin cesareti, yiğitliği ile askeri örgütlenme, savaş becerisi ve fetih stratejilerinin payı büyüktü. Mehmet Yaşar Ertaş, Sultanın Ordusu: 1715 Mora Seferi’nde Organizasyon ve Lojistik kitabında Osmanlı ordusunun başarılı yolcu seferleriinden birinin perde arkasını anlatıyor. 

İlk bölümünde sefer yolunun belirlenmesi, yol üzerindeki yapım ve onarım çalışmaları ve ulaşım vasıtalarının anlatıldığı kitabın ikinci bölümünde ise araştırılan bir konuya, ordunun sefer sırasında nasıl beslendiği, yiyecek ve içeceklerin nasıl temin edildiği ve askerlere nasıl dağıtıldığı konusuna açıklık getiriliyor. 

Seferberlik, ordunun toplanması ve askerî birliklerin incelendiği üçüncü bölümü müteakip Sultanın Ordusu’nda, savaşın finansmanına yer veriliyor ve savaş bütçesinin çıkarıldığı bu son bölümde seferin mali kaynakları ile masrafları ayrıntı kısmıyla ortaya konuluyor.

Dünyanın en büyük ordularından birisi olan Osmanlı ordusuyla alakalı araştırılan bir çok konuya açıklık getiren bu çalışma, Osmanlı savaş tarihiyle alakalı çok sayıda araştırmaveya kaynaklık edecek. Bilhassa askerî tarih okumayı seven herkes için bulunmaz bir kaynak…

Sultanın Ordusu PdF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu