Ekonomi Kitapları

Türkiye Ekonomisinin Yapısı PDF indir

Türkiye Ekonomisinin Yapısı PDF indir, e-kitap sitemizde Türkiye Ekonomisinin Yapısı kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Özgür Orhangazi tarafından kaleme alınan Türkiye Ekonomisinin Yapısı kitabı 268 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Türkiye Ekonomisinin Yapısı kitabını 9789755339405 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Türkiye Ekonomisinin Yapısı kitap özeti, Türkiye Ekonomisinin Yapısı pdf oku, Türkiye Ekonomisinin Yapısı yandex, Özgür Orhangazi e-kitap pdf, Türkiye Ekonomisinin Yapısı PDF Drive, Türkiye Ekonomisinin Yapısı Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Türkiye Ekonomisinin Yapısı PDF Oku

Türkiye Ekonomisinin Yapısı Kısa Özet

Özgür Orhangazi, neoliberal zamanda Türkiye ekonomisinin geçirdiği düşünümü yakında zamandan inceliyor; yapısal poblemlerina, kırılganlıklarına, kriz enerjiklerine ışık tutuyor.

Elbette *sıfırdan* başlamıyor. Arka planda dünya ekonomisinin Keynesçi düzenlemelerden neoliberalizme geçişi var. Bu büyük dönüşümün korumacı, planlamacı, müdahaleci Türkiye ekonomisine taşıdığı etkiler, şoklar söz konusudur. Kitap, dünya çapında ve Türkiye’de bu geçmişin aşamaları incelenerek başlıyor.

Orhangazi, neoliberal dönemin kritik bir aşamasına özel önem veriyor: Sermaye hareketlerinin serbestleştiği 1989… Sonraki seneler, ağırlaşarak bugüne taşınan kırılganlıkların, bozulmaların öyküsüdür.

Bu öykü, ekonominin dış kaynaklara giderek git gide artan bağımlılaşması içinde seyrediyor. Çarpıcı sonuçları, uzantıları ayrıntılı olarak izleniyor; çözümleniyor: Dört *kayıp* yıl, krizler, dış açıklar ve borçlar, inşaat odaklı büyüme, *erken sanayisizleşme*, git gide artan proleterleşme içinde ücret payının seyri…

Dünya ekonomisinin merkezinden kaynaklanan finansal çevrimlerin Türkiye’ye yansımasının 2013-2019 bilançosu, kitabın sonunda yer alıyor. AKP iktidarı, dış çalkantılara karşı savunma araçlarını yitirecek; sıra sıra ekonomiyi 2018’in döviz krizine, küçülen bir ekonomiye taşıyacak; politika seçenekleri içinde çaresiz kalacaktır.

Özgür Orhangazi’nin kitabı, bence, Türkiye ekonomisinin yakın geçmişini, neoliberal dönemin açmazlarını, poblemlerinı kavramak isteyen herkes için çok mühim bir kaynak olacaktır.
Korkut Boratav

Türkiye Ekonomisinin Yapısı PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu